Działalność Gospodarcza – FAQ – część 1

1. Czy opłaca się kupić używaną kasę fiskalną?

– Nie. Koszt wymiany modułu fiskalnego (pamięci jednorazowego zapisu) to wydatek od 500 zł w zależności od modelu, do tego doliczyć należy koszt fiskalizacji od 100-200 zł oraz przegląd techniczny. Kupując nową kasę fiskalną (średnia cena niewielkich kas – od 1200 zł) w cenie często mamy fiskalizację (zaprogramowanie i rejestrację podatnika) oraz dokumenty, dzięki którym możemy liczyć na zwrot 90% ceny kasy (max.700 zł) jeśli zgłosimy to do US odpowiednio szybko, a kasę fiskalnę kupujemy po raz pierwszy.

2. Czy muszę kupować kasę fiskalną?

Tak, jeśli Twój obrót roczny przekracza w pierwszym roku działalności 20.000 zł, w kolejnych 40.000 zł. Są także rodzaje działalności, które wymagają instalacji kasy rejestrującej od początku działalności np. sprzedaż oprogramowania (pełna lista wyłączeń ze zwolnienia, czyli przymusu posiadania kasy fiskalnej.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej istnieje od momentu pierwszej sprzedaży towaru dla osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, tak więc przed rozpoczęciem sprzedaży należy zgłosić do Urzędu Skarbowego zakup i instalację kasy rejestrującej oraz w przypadku gdy jest to nasza pierwsza kasa fiskalna – napisać podanie o zwrot 90% ceny kasy (ulga na zakup). Kasę możemy zainstalować w dowolnym momencie prowadzenia działalności – dopóki nie wykonujemy sprzedaży wymagającej ewidencjonowania.

Przydatne linki:

  1. Rejestracja firmy krok po kroku – Wypełnianie EDG-1 + film (rzetelne informacje z Ministerstwa Gospodarki)
  2. PKD 2007 – Wyszukiwarka kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (nie mylić z PKWiU)

CDN…

W budowie…