Dotacja z PUP, a umowa zlecenie/o dzieło

Nie odpowiadam prawnie za treść wpisu – informacje tutaj zawarte proszę zweryfikować z własną umową oraz zapytać o to pracownika np. Powiatowego Urzędu Pracy.

Z uwagi, na to, że informacje, które możemy znaleźć w sieci niekiedy bywają ze sobą sprzeczne, mam zamiar wyjaśnić w tym wpisie – jak się ma umowa zlecenie lub umowa o dzieło odnośnie osób prowadzących pierwszy rok działalność gospodarczą, dofinansowaną ze środków Funduszu Pracy.

Czy mogę pracować na umowę-zlecenie lub o dzieło jeśli otrzymałem dotację z PUP i prowadzę firmę?

Tak :)

Poniżej wyjaśniam poprzez definicję z ustawy czym różni się pojęcie zatrudnienie od pojęcia inna praca zarobkowa.

zatrudnienie – wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą (w pierwszym przypadku może to być np. umowa o pracę, drugi przypadek dotyczy m.in. pracowników ministerstw, urzędów centralnych, żołnierzy zawodowych, celników, strażników w zakładach karnych, itp., trzeci odnosi się do szczególnej formy umowy o pracę stosowanej np. w przypadku osób wykonujących pracę w domu).

inna praca zarobkowawykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych.

W rozporządzeniu, które jako źródło podaję na dole, w punkcie 4 widnieje zapis, taki jak na umowach z PUP.; czyli:

4). niepodejmowaniu zatrudnienia w okresie 12 miesięcy po dniu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej;

…a więc, należy odróżnić zatrudnienie od innej pracy zarobkowej, w związku z czym, prowadząć firmę, która powstała poprzez dofinansowanie z Funduszu Pracy (dotacje z PUP) można wykonywać pracę na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Dodam, że dzwoniąc do Urzędu Pracy w tej sprawie, otrzymałem, krótką informację: nie można pracować na umowę o pracę (zatrudnienie), umowę o dzieło może Pan spokojnie podpisać :) i wykonywać.

*Dodam, że kontaktowałem się w tej sprawie z pracownikami dwóch PUP i potwierdzili informację („że można”).

Aby się upewnić – zadzwoń do swojego Wojewódzkiego/Powiatowego Urzędu Pracy.

 • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ [pobierz PDF]
  z dnia 17 kwietnia 2009 r. w sprawie dokonywania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy
  dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej
 • USTAWA O PROMOCJI ZATRUDNIENIA I INSTYTUCJACH RYNKU PRACY [pobierz PDF]

14 myśli na temat “Dotacja z PUP, a umowa zlecenie/o dzieło

 1. mariusz

  witam
  wlasnie w internecie nie ma konkretnych odpowiedzi na ten temat, miał pan jakieś dokładne sprawy z osobami ktore otrzymały dotacje oraz pracowały na umowe zlecenie / dzieło?

  • admin Autor wpisu

   W Internecie również znalazłem wątki o tym, że można pracować na umowę-zlecenie – oczywiście często brzmią one niepewnie lub są traktowane jako hipoteza.
   Najlepszy sposób to rozmowa z pracownikiem PUP. Wszystko może zależeć od umowy związanej z przyznaniem dotacji, ale generalnie nie jest to umowa o pracę tylko umowa cywilnoprawna. Sugeruję kontakt telefoniczny z PUP. Ja tak zrobiłem i dowiedziałem się, że można. Zachęcam do dyskusji. Pozdrawiam.

 2. Andrzej

  Witam,
  nie zgadzam się z Panem, otrzymując dotację z PUP nie można dodatkowo pracować na umowę zlecenie, chyba że stroną umowy jest Pana firma.
  Dobrze scharakteryzował Pan słowo klucz „zatrudnienie” ale zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy art.22:
  § 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

  § 11. Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.

  • admin Autor wpisu

   Być może taką metodą dojdziemy do konkretnych i rzetelnych informacji.

   Witam wszystkich, którzy tutaj trafili w sprawie :)
   Pragnę poinformować, iż rozmawiałem z pracownikami PUP dwóch urzędów (Kłobuck i Sieradz) zdania w sprawie możliwości pracy na umowę zlecenie lub o dzieło są zgodne. Pracownicy tychże urzędów stwierdzają „Można pracować na umowę o dzieło lub zlecenie, nie można na umowę o pracę”. W sprawach niejasnych proszę telefonować do właściwych dla siebie urzędów pracy.

   Pozdrawiam.

 3. Kuba

  Witam, rowniez mam podobna sytuacje i powiem wam szczerze ze nasze urzedy to jakis jeden wielki szit ;d oni nic nie wiedza, zadalem proste pytanie:
  Czy prowadzac dzialanosc gospodarcza moge podpisac w tym czasie (12msc) umowe o dzielo na prywatna osobe czyli mnie, nie jako firma tylko jako osoba prywatna.

  Urzad nr 1. nie, nie mozna babka nic nie wiedziala zaczela gadac o zatrudnieniu, etacie itp tlumacze ze chodzi tylko o umowe o dzielo i juz sie sama zagubila z 5 razy powtórzyla „nie” bez konkretych informacji, nie wiedzac co odpowiedziec tylko „nie”. (takze brawa dla niej)

  Urzad nr 2. Tak moze Pan podpisywac taka umowe nie ma problemu, a wyszczegolnilem jej czy jako osoba prywatna moge cos takiego podpisac majac zalozona firme, odp: yyyyyyy to wie Pan moge byc problemy z urzedem skarbowym yyyyy ale ja tego nie wiem yyy. dziekuje pozdrawiam (rowniez wielkie brawa)

  Urzad nr 3. Konkretnie. tak moze Pan, czy jako osoba prywatna? tak, nie ma z tym problemu. Wszystko jest ok.

  Biuro rachunkowe nr 4. Nie mozna ale jak Pan juz zlozyl zaswiadczenie o prowadzeniu dzialalnosci przez te 12 msc to juz nie ma sie Pan czym martwic.

  Biuro rachunkowe nr 5. Co urzad ma do tego czy ty podpisujesz ta umowe na firme czy jako osoba prywatna, przeciez nie moga ci zabronic pracy na umowe o dzielo jako dodatkowego zarobku.

  heh i co wy na to ;d ? Bo ja dalej nie jestem niczego pewny…
  Takze chyba nic nie poradzimy i nie dowiemy sie konkretow tak to juz u nas bywa.

  Nie spinajcie sie, jak cos to spalimy urzedy !
  Pozdrawiam

  • SB Autor wpisu

   Dokładnie tak jak zrobił Kuba – należy zasięgnąć porady z różnych źródeł. Przykład ten pokazuje jak różne są zarazem interpretacje urzędów oraz niekompetencja niektórych pracowników.

   1. Sprawdź opinie różnych placówek, sugeruj się zdaniem urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania lub prowadzenia działalności.

   2. Wyślij pisemne zapytanie (najlepiej papierowe) do właściwego urzędu z prośbą o interpretację prawa bądź roststrzygnięcie kwestii – oczekuj pisemnej odpowiedzi konkretnego urzędnika. Jedynym dowodem w ewentualnej sprawie może być dowód trwały (w tym przypadku np. list).
   Urząd ma obowiązek ustosunkowania się do zapytań podatnika na papierze w ciągu 30 dni na podstawie Kodeksu Postępowania Administracyjnego.

   3. Nie wiesz – pytaj. Polecam portal: http://zielonalinia.gov.pl/ gdzie rozstrzygniętych zostanie wiele pytań i wątpliwości.

   4. Powodzenia i jak najmniejszej ilości kłód pod nogi :)

 4. Dawid

  Witam, a co z forma zatrunienia jako działalność gospodarcza? Wystawiałbym pewnie faktury swojemu przyszłemu pracodawcy ? jestem zielony w temacie. Z góry dziękuje za odpowiedź.

 5. SB Autor wpisu

  Oczywiście – w takim przypadku: „Wystawiałbym pewnie faktury swojemu przyszłemu pracodawcy” jest to najlepsze rozwiązanie. Musisz mieć jedynie w PKD zapisany taki rodzaj działalności. To całkowicie naturalne i polecane rozwiązanie. Temat bardziej dotyczył innych rodzajów działalności (nie zawartych w „wykazie usług Twojej firmy” PKD).

 6. maria

  witam.Zwracam sie z prosba o udzielenie mi informacji w nastepujacym dla mnie problemie……staralam sie o dofinansowanie z up do otwieranej przezemnie dzialalnosci gospodarczej i ja otrzymalam,poinformowana zostalam iz w ciagu 12 miesiecy nie moge podejmowac zadnej pracy zarobkowej(zatrudnienia).czekalam na sygnal z zagranicy o wolnym miejscu zarobkowym i teraz go otrzymalam…mogloby to byc w 2 miesiacu od podpisania umowy z tutejszym up.czy istnieje jakas forma prawna odstepujaca od podpisanych przeze mnie dokumentow tyczacych zatrudnienia?czy moge zatrudnic sie na umowe zlecenie lub o dzielo?czy musze z zagranicznej (miesiecznej)pracy zrezygnowac? bylabym wdzieczna za informacje.pozdrawiam

  • SB Autor wpisu

   Witam, według mnie nie możesz podjąć tej pracy, chyba, że na umowę cywilnoprawną (zlecenie/dzieło). Z drugiej strony… albo własna działalność gospodarcza albo praca za granicą, musisz obrać jakiś kierunek i na nim się skoncentrować. Najlepiej byłoby gdybyś wykonywała dla innego pracodawcy usługi zawarte w PKD Twojej działalności – wtedy wystawiasz mu rachunek/fakturę i jest wszystko zgodne z umową. Kolejna kwestia to miejsce Twojego przebywania, czy nie jest czasem wymagane abyś wykonywała działalność we wskazanym w umowie/biznesplanie miejscu? tzn. miała możliwość przebywania w nim podczas ewentualnej kontroli. Zalecam skontaktować się w tej sprawie z właściwym Urzędem Pracy, np. telefonicznie, choć jedno jest pewne: albo pracujesz „u siebie w firmie” albo „u kogoś” i dotacja Ci się nie należy. Wybacz mój wydźwięk ostatniego zdania, ale czym jestem starszy tym większe mam wrażenie, że nasz naród ma mentalność kombinatorów (niestety ostatnio często się z tym spotykałem), którzy chcą wykorzystać tylko „dobra wspólne” idąc często po trupach, nie dając nic z siebie… Pozdrawiam Cię i życzę sukcesów :)

 7. maria

  prosze wybaczyc ale dalam naszemu narodowi dosyc ”wspolnego dobra” pracujac 32 lata w szkodliwych warunkach i pozostajaca teraz na bruku ,a na dodatek majac z tego powodu problemy zdrowotne.złożylam podanie o dzialalnosc gospodarcza nie majac srodkow do zycia i rozgladajac sie wszedzie za praca.i w ”cudowny sposob” po dłuzszym okresie bez pracy pojawily sie dwie oferty.czy w takim przypadku myslalby pan o kombinatorstwie?jestem z pokolenia ludzi ”pracy” nie wykorzystywaczy. dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

  • SB Autor wpisu

   Rozumiem dylemat, jednocześnie szanując Pani postawę. Proponuję w takim razie, któreś z rozwiązań: albo wystawiać rachunki (musi być usługa wpisana w PKD) albo pracować na umowę-zlecenie. Jeszcze raz spokojnie wszystko przemyśleć, może Pani działalność będzie krokiem w przyszłość do wysokich zarobków i realizowania się poprzez własną działalność, a może praca na etacie da lepsze możliwości rozwoju, większe zarobki…
   A może właśnie będzie można połączyć pracę na zlecenie i własną działalność i będzie Pani na wysokich obrotach ale szczęśliwa :)
   Życzę powodzenia!

 8. maria

  jezeli mozna prosic pana o dokladniejsze wytłumaczenie dla pana prostych a dla mnie skomplikowanych rozwiazan prawnych w kwesti zawierania umow.teoretycznie chciałabym wyjechac na półtora miesiaca do prac sezonowych…a działalnosc mam na firme produkcyjno -handlowa…jak to pogodzic..jak to pogodzic jezeli za to rózne działanosci?prosze mnie ukierunkowac…teoretycznie !z gory dziekuje

  • SB Autor wpisu

   Nie powinienem wypowiadać się w kwestiach prawnych i księgowych bo się na tym dobrze nie znam..ale, musi Pani poprosić o umowę zlecenie lub o dzieło czyli nie może to być umowa o pracę ponieważ wtedy złamie Pani warunki umowy i dotacja będzie do zwrotu z odsetkami. W przypadku umowy zlecenia na okres 1,5 miesiąca wszystko powinno być zgodne z umową ponieważ nie jest to w rozumieniu ustawy zatrudnienie tylko inna praca zarobkowa. Wiele osób dorabia wykonując zlecenia jednocześnie prowadząc własną działalność. Proszę się jednak upewnić dzwoniąc do UP lub WUP i czytając wnikliwie treść umowy. Można też wysłać pismo aby dostać pisemną odpowiedź i to będzie najlepsze rozwiązanie. Pytać niekoniecznie swój PUP. Może jeszcze ktoś się wypowie w tej kwestii? Pozdrawiam.

Możliwość komentowania jest wyłączona.