Automatyczne zapisywanie kopii wydruku na dysku – jednoczesne drukowanie

Ostatnio stanąłem przed problemem, którego szybko i bezpłatnie nie chciał rozwiązać zespół programistów pewnego systemu sprzedaży (producentem jest spółka akcyjna). Otóż na bonowej drukarce termicznej Posiflex drukował się wyłącznie jeden dokument  z potwierdzeniem wydania bądź operacji niefiskalnej. W programie do obsługi klienta nie ma możliwości ponownego wydruku dokumentu więc jeśli klient zgubi/zniszczy lub drukarka nie wydrukuje dokumentu – jego ponowne uzyskanie nie jest możliwe!

No jak to? tak nie może być! :)

Postawiłem na proste, skuteczne i ekologiczne rozwiązanie, a z pomocą przyszedł Bullzip PDF Printer, czyli bezpłatna do użytku na max. 10 stanowiskach wirtualna drukarka PDF (w systemie mamy drukarkę, która „drukuje” wskazaną treść do pliku PDF i zapisuje go na dysku)

Krok 1. Instalacja drukarki PDF.

Jeśli mamy połączenie z internetem pobieramy i instalujemy wyłącznie Bullzip PDF Printer z punktu 1. (reszta dociągnie i zainstaluje się prawie automatycznie).

Jeśli natomiast nie mamy połączenia z siecią globalną należy wszystkie pliki z punktów 1-4 ściągnąć na dysk do tego samego katalogu, a następnie uruchomić setup. Setup_BullzipPDFPrinter_11_7_0_2716_PRO_EXP.exe

  1. Download PDF Printer setup
  2. Download Ghostscript Lite setup
  3. Download PDF Power Tool setup
  4. Download Xpdf setup

Po udanej instalacji możemy sprawdzić czy w systemie pojawiła się w „Drukarkach” nowa z wybraną przez nas lub domyślną nazwą.

Krok 2. Ustaw drukarkę Bullzip PDF jako domyślną.

W Windows Vista, 7,8 – prawy przycisk myszy – ustaw jako domyślną, a w Windows 10 podobnie, ale należy odznaczyć opcję „Zezwalaj systemowi Windows na zarządzanie drukarką domyślną”

Krok 2. Konfiguracja sterownika druku Bullzip PDF (global.ini)

  1. Ustaw wyświetlanie/pokazywanie plików i katalogów ukrytych w eksploratorze (bądź skorzystaj z innego menadżera plików)
  2. Wejdź na np. C:\ProgramData\PDF Writer\
  3. Zmodyfikuj lub zastąp plik: global.ini (możesz go pobrać stąd i podmienić) wpisując w sekcji PrinterName= dokładną nazwę systemową swojej drukarki

Krok 3. Testy druku

  1. Spróbuj coś wydrukować, pamiętając, że drukujesz na dodanej przed chwilą drukarce PDF, wtedy nastąpi przekierowanie na drukarkę z wpisu PrinterName=, a na dysku C:\ w katalogu Archiwum lub innym określonym w pliku global.ini – pojawi się kopia wydruku w pliku PDF.