Zamel SUPLA ROW-01 instrukcja podłączenia i testy PNW-01

Znana i ceniona na rodzimym rynku firma jaką jest ZAMEL we współpracy z otwartym projektem inteligentnych rozwiązań automatyki domowej o nazwie SUPLA stworzyli kilka smart-produktów, które umożliwiają sterowanie przez Internet urządzeniami elektrycznymi lub oświetleniem w domu.

Są to moduły, produkowane i przetestowane w Polsce. Stworzone z bardzo dobrej jakości komponentów z wykorzystaniem starannego i nowoczesnego procesu produkcji elektroniki (filmik). Ponadto spełniają polskie i europejskie standardy jakości i normy bezpieczeństwa.

Z tygodniowych testów (testy trwają) wynika, że urządzenia charakteryzują się stabilnością pracy w sieci oraz niezawodnością przy sterowaniu przez aplikację lub stronę internetową lub najnowszą cloud.supla.org

 

Moduły Zamel SUPLA łączą się z bezpłatnymi serwerami supla poprzez WIFI i dzięki temu umożliwiają sterowanie nimi ze smartfona, tabletu bądź przez stronę internetową.

Niekwestionowaną cechą tej serii jest łatwość konfiguracji i względna prostota instalacji. Napisałem względna gdyż przeciętny zjadacz chleba może mieć problem z podłączeniem ROW-01 i podobnych modułów.

Tutaj mogą Państwo zobaczyć amatorski „unboxing” oraz testy przełącznika PNW-01:

A tutaj filmik z szybkiego uruchomienia PNW-01 oraz prezentacja 3 metod sterowania.:

 

Najnowsza instrukcja instalatora wspomnianego modułu ROW-01 dostępna jest tutaj.

Łopatologicznie jednak wytłumaczone to nie jest, a więc przeciętny X czy Y ma prawo tego nie zrozumieć. Sam miałem dylemat jak dobrze podłączyć moduł aby go nie zepsuć, dlatego więc na zdjęciach i na filmiku wyjaśnię jak podłączyć ROW-01 jako sterownik kontaktu lub odbiornika (urządzenia).

Dodatkowe materiały zostaną dodane w ciągu najbliższych dni. Artykuł rozwojowy.

 

Podłączenie

 

schemat zamel row-01 maniax

 

A teraz IrfanView w akcji… i schemat na zdjęciu…

 

schemat row-01 maniax

 

  1. Jak podłączyć zasilanie?a) podłącz zasilanie z gniazdka 230V do złącz N i L, powinno się podłączyć L czyli fazę zasilania do złącza L, (jest to przewód z „dziurki gniazdka”, w którym próbówka/próbnik napięcia żarzy się na pomarańczowo po dotknięciu). Przewód neutralny N to ta druga dziurka ?
    Nic się nie stanie jeśli podłączysz odwrotnie, jednak zasady instalacyjne są takie jak oznaczenia, m.in. ze względów bezpieczeństwa. Na powyższym zdjęciu produktu

2. Urządzenie po włączeniu obwodu do sieci zaświeci zieloną diodę, która zacznie szybko migać informując nas, że jest w trybie konfiguracji. Jeśli świeci światłem ciągłym oznacza to, że moduł jest połączony z Internetem lub z WIFI. Jeśli nie świeci należy nacisnąć i przytrzymać czerwony przycisk przez ok. 5 sekund aby urządzenie zresetowało się i przeszło w tryb konfiguracji (AP)

3. Teraz należy skorzystać z aplikacji SUPLA na smartfonie lub ręcznie skonfigurować moduł.

a) konfiguracja przez aplikację na smartfonie przeważnie jest bezproblemowa i szybka. Należy wykonywać polecenia z ekranu.

b) ręczna konfiguracja modułu polega na połączeniu się z siecią bezprzewodową ZAMEL i uzupełnieniu nazwy sieci WIFI oraz hasła, a także adresu serwera (widnieje na stronie głównej cloud.supla.org po zalogowaniu) i dodatkowych danych.

4. Urządzenie powinno pojawić się na liście urządzeń

lista urządzeń

 

Podłączenie gniazdka elektrycznego ~230V

w trakcie przygotowania

 

Moduły przetestowane dzięki uprzejmości firmy ZAMEL z Pszczyny.